La Bălți s-a desfășurat Impact Forum – un eveniment de promovare a afacerilor responsabile și organizațiilor cu impact, unde s-a discutat despre consolidarea organizațiilor societății civile din regiunea de nord a țării. ONG-urile și Asociațiile Obștești au salutat idee unui asemenea eveniment.
STAS CEBOTARI, director executiv la Centrul de Dezvoltare Durabilă și Inovare Civică, Drochia: „Evenimentul de astăzi este foarte important în contextul în care facilitează schimbul de idei și bune practici, pentru că fiecare organizație la nivel local încearcă să ofere exemplu celorlalți prin propriul exemplu. Motiv din care să învățăm din experiența altor colegi, să vedem cu ei abordează anumite subiecte și cum ei le aplică în practică este foarte valoros pentru noi ca organizație, care încearcă să dezvolte comunitățile la nivel local și efectiv să inoveze în perspectivă.”
ALINA RUSNAC, psiholog la AO Protecția Infinită, Bălți: „Organizația noastră se ocupă cu consolidarea și reintegrarea, acordă suporturi psihologice atât refugiaților, cât și familiilor social vulnerabile la noi în țară și copiilor cu CES. Consider că ar fi foarte important să consolidăm relațiile dintre ONG-uri și prin intermediul acestei activități, acestui training, va fi o consolidare foarte bună, vom face noi cunoștințe și pe viitor cred că vom face un parteneriat foarte bun cu ONG-urile, anume din Bălți, poate și din regiune.”
VICTOR BABCINEȚCHI, director executiv la ProActive Goup Moldova, Șoldănești: „Suntem cei care oferim tinerilor oportunități de dezvoltare personală în Republica Moldova și inclusiv oportunități peste hotare prin programele Erasmus, dezvoltăm proiecte aici acasă la Șoldănești și inclusiv în regiune. Încercăm să dezvoltăm cât mai multe programe și încercăm să implicăm cât mai mulți tineri în activism civic și în sectorul de tineret.”
Impact Forum se organizează pentru prima dată în regiunea de nord a țării.
MARINA CEBANU, coordonatoare comunicare și PR la AO Ecovisio: „Impact Forum este pentru prima dată în Bălți, am făcut alte două ediții în Comrat și Cahul și ne bucurăm să aducem în regiune acest format nou. Facem o ediție specială pentru cei din regiunea de nord destinat anume pentru organizațiile non-guvernamentale pentru că, credem că ele sunt cele care consolidează comunitatea, rezolvă problemele și trebuie să avem organizații puternice și în regiuni.”
VLADIMIR TERNAVSCHI, director executiv la AO Ecovisio: „Este un forum pentru societatea civilă care contribuie la schimbarea pozitivă a țării și este foarte important să fie astfel de evenimente nu doar în centrul dar și în regiunea de nord de exemplu, unde sunt mai puține oportunități, poate sunt mai puține resurse și atunci trebuie să ne consolidăm și să facem acest schimb de experiență și practici ca să fim mai puternici împreună.”
Evenimentul a asigurat comunicarea și transferul de cunoștințe între organizațiile societății civile, în contextul realităților provocatoare și crize cu care se confruntă țara noastră.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

