La 105 ani de la votarea Unirii Basarabiei cu România, la Bălți a fost dezvelit monumentul Regelui Ferdinand I. Acesta a fost ridicat chiar în curtea Universității de Stat Alecu Russo, unul din blocuri purtând pe timpuri numele fiicei sale, Domnița Ileana. La eveniment au participat peste o 100 de persoane.
Oamenii spun că asemenea evenimente le oferă posibilitatea să-și cunoască mai bine trecutul.
„Este o personalitate de o importanță foarte mare, pentru că întâi de toate el a optat pentru Marea Unire din 1918, asta e cel mai important pas pentru noi. Așa că noi trebuie să îi fim recunoscători pentru acest pas care l-a făcut și pentru rolul care l-a jucat în istorie.”
„Inaugurarea acestui monument pentru mine este un moment de meditație că trebuie toți să fim uniți mai întâi de toate fiindcă este un simbol al unirii noastre. Din păcate și astăzi peste 100 și ceva de ani trebuie să constatăm că nu suntem suficienți de uniți.”
„Regele Ferdinand a făcut o faptă foarte enormă pentru Marea Unire, pentru marea țară a României și mă bucur foarte mult că universitatea noastră are un astfel de monument și mă bucur că sunt așa mulți oameni aici.”
Monumentul regelui este confecționat din bronz, iar postamentul din piatră de Cosăuți. Sculptorul care a realizat lucrarea este Veaceaslav Jiglițchi.
NATALIA GAȘIȚOI, rector USARB: „Prezența monumentului Regelui Ferdinand în campusul universitar este o dovadă în plus despre promovarea valorilor naționale, este o dovadă în plus despre atitudinea față de tot ce înseamnă istoria noastră, istoria neamului românesc, și sperăm noi că acest monument va servi drept călăuză pentru tinerii studioși.”
Petrișor Dumitrescu, Consulul General al României la Bălți: „Ferdinand 1 a fost întregitorul de țară, sub sceptrul căruia s-a realizat unirea din 1918, cel mai important act din istoria poporului român. A fost singurul rege care a avut fericirea să domnească peste o țară mare visată de predecesorii săi și să se intituleze regele tuturor românilor.”
IULIAN RUSANOVSCHI, reprezentantul Asociației Monumentum: „Monumentul reprezintă figura Regelui Ferdinand 1, iar pe postament este inscripționat textul din ziua promulgării constituției României întregite, care a fost dat citirii în fața adunării constituante la 29 martie 1923. Monumentele sunt locuri de memorie, sunt locuri împotriva uitării, sunt locuri de gândire și ele lucrează în timp.”
La sfârșitul primului război Mondial România a încheiat procesul de realizare a statului național-unitar, prin unirea Basarabiei, Bucovinei și Transilvaniei cu Vechiul Regat. Ferdinand a devenit rege al Regatului României la 10 octombrie 1914, sub denumirea de Ferdinand I, în urma morții unchiului său, regele Carol I.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

