De o săptămână la Piața Centrală din Bălți au apărut primele cireșe în vânzare. Comercianții spun că oamenii nu prea se grăbesc să le cumpere.
„Gustă și se duc că nu e dulce. Nu e dulce, nu e soare, nu e cald, îi așa ca prima.”
„50. – Cumpără oamenii? – Cumpără. – Ce spun ei? – Spun că sunt cam scumpe. Sunt dulci, sunt foarte gustoase, dacă vreți puteți să gustați, vă dau voie.”
„Cireșele 40 de lei. – E de a noastră. – Da, e moldovenească. Oamenii cumpără, nu cumpără, ce spun? – Slab, nu prea are bani lumea. Foarte slab, slab. Așa câte o sută, două sute de grame, lumea nu are bani.”
Chiar dacă nu fac cozi la tarabe, cumpărătorii zic că prețul la cireșe nu e mare pentru această perioadă.
„Desigur că am cumpărat, cum să nu cumpăr, prima e cea mai bună. – Cât ați plătit? – Eu jumătate de kilogram am luat, cred că vreo 35 de lei. Dar a nimerit gustoasă.”
„Am acasă pe copaci. 50 de lei nu e scump, nu cred să fie scump. Cireașa în mai, prima cireașă…”
„Avem acasă și tot sunt cireșe mășcate și mâncăm de acasă, nu cumpărăm. Sunt ieftine cred. Totul se cumpără, totul e scump, dar omul care ține la pământ și el să vină și să dea cu 20 de lei kilogramul de cireașă, îi tare ieftin.”
La Piața Centrală din Bălți prețul la cireșe variază între 40 și 50 de lei pentru cele mășcate și 25 – 35 de lei pentru cele mărunte
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
[…] Comercianții spun că oamenii se arată intersați să cumpere cireșe, însă din cauza faptului că ele nu sunt dulci, mulți dintre ei refuză să mai cumpere aceste fructe, transmite Ultimelestiri.md. cu referire la Tvn.md. […]