/VIDEO/ Locuitorii din Hăsnășenii Mari împărțiți în două tabere. Pe 17 mai vor decide dacă primara rămâne în funcție

Citește și:

Locuitorii din Hăsnășenii Mari, raionul Drochia, sunt așteptați duminică, 17 mai, la urne pentru a decide dacă actuala primară, Angela Moroșan, va rămâne în funcție sau va fi demisă. Unii spun că primara trebuie lăsată să-și ducă mandatul până la capăt, alții cred că localitatea are nevoie de un nou început.

„Îmi pare foarte rău că s-a pornit acest referendum, este timpul bătut pe loc, ne pare rău de toate deciziile care au fost luate, aș spune print-un cuvânt, de nimic, am în vedere de consilieri că pat pasul pe loc. Ceea ce înaintează doamna primară în permanență sunt împotrivă”.

„La lumea asta nici nu se uită. Nouă nu ne trebuie așa primar. Nouă ne trebuie primar pentru toată lumea din sat. Nu doar pentru cei pe care îi știe ea. Și farmacia asta, noi suntem în vârstă, să ne ducem la Bălți sau în altă parte să luăm medicamentele. Iată de trei ani e închisă. Lasă o lună – două a fost nouă, dar nu trei ani să stea să nu facă nimic”.

- Advertisement -

„Drumurile le-au mai făcut oleacă primăria trecută, acum oleacă și primărița aceasta. Nu avem nimic noi împotriva ei, din contra, ea vrea să facă în sat, dar sunt piedici din partea celor care nu au câștigat, domnul Arhirii. Suntem pentru nu, ca să nu o demitem pe ea.”

„Trebuie rezolvată problema cu primarul, deoarece noi nu avem nici un fel de proiecte, nici un fel de nimic, absolut de când lucrează dumneaei. Ce trebuie să fie? Farmacia deschisă, de doi ani s-a închis farmacia și nu se mai deschide, mai sunt lucruri de făcut. Drumurile, iată aici un pic, dar mai în colo nu prea.”

Înainte de referendum, oamenii din sat vorbesc despre lipsa unei farmacii, starea drumurilor și conflictele din administrația locală.

„Drumuri noi avem, câteva nu sunt făcute deloc și primăria nu își bate capul de asta.”

„ Am vrea ceva mai nou, schimbări, construcții nevoie, drumuri. Cel mai mult drumurile, un pic s-au pornit, dar tot e puțin.”

„Eu așa consider, pe tine te-a ales primar, fii bun și împlinește patru ani de zile. După patru ani de zile dacă se va duce femeia ceea. Așa și el se zbate, că el vrea. Totul consilierii fac la noi. Totul pun bețe în roate la ce să facă.”

„Farmacie este, dar e închisă. Dar tot consilierii au închis-o, nu au închis-o alții. Drumurile cum sunt pe la dumneavoastră? Badaproste, sunt făcute. De rău de bine, oleacă de piatră, oleacă de asflat iată uitați-vă, drumul e bun, au făcut și câte oleacă de trotuar. De rău de bine este.”

„Farmacie, că e tare greu fără farmacie, mai ales pentru aceștia în vârstă. De unde procurați medicamentele? De la raion. Mergeți la Drochia? Da, pentru cele compensate mergem permanent la Drochia.”

Referendumul pentru demiterea primarei Angela Moroșan a fost aprobat de CEC pe 3 februarie, după validarea condițiilor legale. Grupul de inițiativă, condus de consilierul local Andrei Arhirii, a depus 176 de semnături, dintre care 162 au fost validate.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

La Dondușeni au fost comemorați deportații regimului stalinist, la 85 de ani de la primul val de deportări

La Dondușeni a avut loc ceremonia de comemorare a victimelor represiunilor staliniste, organizată în spatele Gării Feroviare, loc simbolic...

MEC și ANCE vor analiza petiția privind proba de Bacalaureat la Matematică, Profil Real

Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare au luat act de petiția publică referitoare la...
  sursa: cursbnm.md