/VIDEO/ Medic reținut la Orhei. A furat un lanț de aur de la un pacient rănit mortal într-un accident

Citește și:

Poliția din Orhei a deschis un dosar penal după ce tatăl unui bărbat decedat într-un accident rutier a sesizat dispariția unui lanț de aur pe care fiul său îl purta la gât în momentul tragediei.

Accidentul a avut loc pe 11 septembrie, în apropiere de Step-Soci. Victima, un bărbat de 37 de ani, a fost preluată de ambulanță, însă a murit ulterior la spital. În urma probelor acumulate, anchetatorii au stabilit că medicul echipajului de Asistență Medicală Urgentă (AMU), care a intervenit pentru acordarea primului ajutor, a sustras lanțul din aur și l-a vândut.

https://t.me/tvnord/16531

Bijuteria, evaluată la circa 70.000 de lei, a fost găsită într-o casă de amanet, unde fusese vândută cu 37.500 de lei. O parte din bani a fost deja cheltuită pentru achiziția unor bunuri, inclusiv un cazan și o pompă.

- Advertisement -

Polițiștii au efectuat percheziții, iar medicul și asistentul medical din echipa de intervenție au fost reținuți pentru 72 de ore. Aceștia sunt cercetați penal pentru furt.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md