Poliția din Orhei a deschis un dosar penal după ce tatăl unui bărbat decedat într-un accident rutier a sesizat dispariția unui lanț de aur pe care fiul său îl purta la gât în momentul tragediei.
Accidentul a avut loc pe 11 septembrie, în apropiere de Step-Soci. Victima, un bărbat de 37 de ani, a fost preluată de ambulanță, însă a murit ulterior la spital. În urma probelor acumulate, anchetatorii au stabilit că medicul echipajului de Asistență Medicală Urgentă (AMU), care a intervenit pentru acordarea primului ajutor, a sustras lanțul din aur și l-a vândut.
Bijuteria, evaluată la circa 70.000 de lei, a fost găsită într-o casă de amanet, unde fusese vândută cu 37.500 de lei. O parte din bani a fost deja cheltuită pentru achiziția unor bunuri, inclusiv un cazan și o pompă.
Polițiștii au efectuat percheziții, iar medicul și asistentul medical din echipa de intervenție au fost reținuți pentru 72 de ore. Aceștia sunt cercetați penal pentru furt.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

