/VIDEO/ Militarii în termen, trecuți în rezervă. Un an de disciplină, curaj și maturizare

Citește și:

Militarii în termen din cadrul Brigăzii 1 Infanterie Motorizată „Moldova” au fost trecuți în rezervă în cadrul unei ceremonii solemne, desfășurate în prezența comandanților, dar și a celor care i-au așteptat cu nerăbdare timp de un an – părinți, rude și apropiați. Pentru familii, momentul a fost încărcat de emoții greu de descris. Bucuria revederii s-a împletit cu mândria pentru drumul parcurs de tinerii soldați.

„Fiul nostru, îl așteptăm să se elibereze, îl așteptăm cu drag, l-am așteptat un an de zile, suntem mândri să-l vedem și să-l luăm acasă. – Cu ce emoții ați venit astăzi? Nu am cuvinte. Noi desigur am venit cu emoții pozitive pentru feciorul nostru drag, pentru noi a fost o provocare și vreau ca să le urez tinerilor soldați, fericire, succese în realizarea unei etape noi și pe viitor mult succese, spor și drum bun în viață.”

„Eu aștept fiul meu, emoțiile au fost diferite, despărțirea, cum să spun, deodată a fost mai dificil, însă pe urmă ne-am obișnuit.”

- Advertisement -

Pentru tinerii militari, anul petrecut în uniformă a fost mai mult decât o obligație – a fost o experiență de formare, care i-a ajutat să se descopere și să se maturizeze.

DENIS PÎRȚU, militar în rezervă: „Anul acesta a trecut destul de repede, am avut parte de multe deplasări în alte țări. Mi-a fost dor de părinți și sunt foarte bucuros că o să plec acasă cu multe lucruri noi pe care le-am învățat în această unitate.”

MAXIM ROTARU, militar în rezervă: „Pentru mine a fost o experiență nouă, cunoștințe noi, ceva care să-mi prindă bine în viața cotidiană și ceva eficient.”

Comandantul Brigăzii 1 Infanterie Motorizată „Moldova”, Veaceslav Balan, a făcut un bilanț al activităților desfășurate de militari pe parcursul anului de serviciu

VEACESLAV BALAN, comandantul Brigăzii 1 Infanterie Motorizată Moldova: „Evident că un an a fost foarte scurt pentru ei, a trecut foarte repede, au fost cu diferite provocări, au participat la diferite exerciții, instruirii care ies în Armata Națională, și eu o să aduc în evidență trei momente importante care eu mă mândresc cu ele și pentru ei, și pentru Armata Națională, și pentru Republica Moldova.  Deci au participat de două ori în România, la exerciții majore, care militare și-au dezvoltat abilitățile profesionale, și o dată au participat în Georgia, pe parcursul acestui an.”

Iurie Neghină, colonelul în rezervă, a subliniat că serviciul militar reprezintă o etapă esențială în formarea caracterului tinerilor

IURIE NEGHINĂ, colonel în rezervă: „Armata este o școală a bărbăției care au educat colectivismul, dragostea față de pământ și țară, stima și respectul față de cei vârstnici, părinți și copii. Mă bucur foarte mult că într-adevăr vor veni acasă, în societatea noastră, băieți educați, căliți, respectabili și le doresc succesul pe tărâmul economiei naționale.”

Astăzi, la evenimentul de trecere în rezervă la Brigada 1 Infanterie Motorizată din Bălți, au fost prezenți peste 30 de soldați.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md