Ministerul Muncii și Protecției Sociale a inițiat o anchetă de serviciu în cazul de abuz înregistrat într-un centru de plasament din nordul țării, unde o fetiță de șapte ani ar fi fost violată de un minor de 12 ani. Totul s-a întâmplat acum 2 săptămâni, într-un centru de plasament din nordul țării.
DIANA BLĂNARU, șefa serviciului informare şi comunicare cu mass-media la Ministerul Muncii și Protecției Sociale: „Cazul este în continuare la monitorizarea Ministerului Muncii și Protecției Sociale, a Structurilor Teritoriale de Asistență Socială și a organelor de drept. În primul rând a fost acordată asistență orespunzătoare copiilor, de care aceștia beneficiază și în continuare. Totodată pe marginea acestui caz, Ministerului Muncii și Protecției Sociale, a inițiat o anchetă de serviciu în vederea elucidării tuturor circumstanțelor și stabilirii eventualelor abateri admise de către persoanele implicate. Totodată organele de drept au fost sesizate și urmează să se pronunțe conform competențelor legale asupra aspectelor ce țin de răspunderea juridică în cazul respectiv.”
Amintim că, incidentul a avut loc acum 2 săptămâni într-un centru de plasament din nordul țării.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

