/VIDEO/ Momentul în care armata israeliană aruncă în aer clădirea parlamentului Hamas din Gaza

Citește și:

După ce, în urmă cu câteva zile, trupele israeliene s-au fotografiat în interiorul clădirii în care funcţiona parlamentul Hamas din oraşul Gaza, armata a demolat cu totul locul respectiv, transmite The Times of Israel, citat de Digi24.ro. 

Clădirea a fost capturată de Brigada a 7-a blindată şi de Brigada de infanterie Golani.

- Advertisement -

Un videoclip care circulă pe reţelele de socializare pare să arate momentul exploziei care a pus clădirea la pământ.

Mai mulți soldați din Brigada Golani s-au fotografiat în interiorul clădirii parlamentului Hamas din Gaza. În imaginea făcută publică marți, soldații pot fi văzuți fluturând steaguri israeliene în clădirea consiliului legislativ al organizației teroriste.

Tot marți, ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant, a vorbit despre progresul soldaților IDF în luptele din Gaza.

„Forțele IDF lucrează conform unui plan și îndeplinesc misiunile cu precizie și în coordonare între forțele aeriene, maritime și terestre, folosind informații precise”, a declarat Gallant.

„Nu există nicio putere pe care Hamas o are care să fie capabilă să oprească IDF”, a mai spus el. „IDF avansează în fiecare punct. Hamas a pierdut controlul asupra Gaza, teroriștii fug spre sud, civilii jefuiesc bazele Hamas și nu au încredere în guvern.”

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md