/VIDEO/ Orașul Bălți a fost vizitat de șeful Oficiului Ambasadei Regatului Țărilor de Jos în Republica Moldova

Citește și:

Schimbul de experiență între elevi și studenți, dar și dezvoltarea programului Orașul Verde au fost subiecte discutate în cadrul întrevederii primarului de Bălți, Nicolai Grigorișin cu șeful Oficiului Ambasadei Regatului Țărilor de Jos la Chișinău, Floris Van Eijk.

Totodată, oficialul a ținut să menționeze că Regatului Țărilor de Jos susține țara noastră pe dimensiuni ca buna guvernare și drepturile omului, dar și dezvoltarea sistemului energetic.

Floris van Eijk, șeful Oficiului Ambasadei Regatului Țărilor de Jos la Chișinău: „Regatul Țărilor de Jos are mai multe domenii prioritare în Republica Moldova. Bunăoară în domeniul bunei guvernări, respectarea drepturilor omului, securitatea energetică, securitatea cibernetică. În urma întrevederii cred că domnul primar a identificat posibilitatea de a lucra în comun în domeniul energetic, ca orașul să fie eficientizat energetic.”

Nicolai Grigorișin, primarul municipiului Bălți: „Am atins o întrebare bună, despre schimbul de experiență în educație. Elevii noștri din licee să poată merge pe teritoriul Regatul Țărilor de Jos, iar elevii de acolo să vină în Moldova. Am mai subliniat ca studenții de la universitatea Alecu Russo, să plece la studii în Regatul Țărilor de Jos. La fel am vorbit despre proiectul care deja există. Programul Orașul Verde, care este deja gata, am vorbit despre canalul de canotaj, am vorbit despre dezvoltarea acestui cartier care este o inimă a orașului nostru.”

De la începutul acestui an, orașul Bălți a fost vizitat de ambasadorii Statelor Unite ale Americii, Austriei și a Georgiei.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md