/VIDEO/ Perciun despre Spitalul de Psihiatrie Bălți: „Vizita a fost planificată, lucrurile arată poate mai bine decât sunt ele de obicei”

Citește și:

70 la sută din psihiatrii care activează la Spitalul de Psihiatrie din Bălți sunt la vârsta de pensionare. Potrivit deputatului PAS, Dan Perciun, aceasta este cea mai mare problemă cu care se confruntă instituția medicală. Pe lângă lipsa personalului tânăr, renovarea secțiilor și crearea condițiilor rămân a fi o necesitate imperativă a spitalului.

DAN PERCIUN, deputat în Parlamentul Republicii Moldova: „Această vizită a fost una planificată, respectiv lucrurile arată poate mai bine decât sunt ele de obicei. La modul în care am găsit instituția, secțiile care le-am vizitat sunt renovate. Sunt secții care ar avea nevoie de anumite investiții, dotări dar probabil cea mai mare problemă ține totuși de personal, circa 70 la sută psihiatri sunt pensionari, nu au specialiști tineri care să fi venit în ultima perioadă. Spitalul nu este o bază clinică a Universității de Medicină, respectiv nu primește rezidenți și din câte spune, ar avea și condiții care să-i cazeze și rezidenții și potențial tinerii specialiști, cred că asta ar trebui să cercetăm în primul rând”.

Potrivit deputatului, spitalul, în ultimii ani, nu a beneficiat de investiții externe. Majoritatea lucrărilor care s-au efectuat au fost din bugetul de stat.

- Advertisement -

DAN PERCIUN, deputat în Parlamentul Republicii Moldova: „Nu a beneficiat spitalul de careva proiecte externe, doar fin finanțarea de la bugetul de stat. Eventual, poate și ei ar trebui să fie mai pro activi, poate propune și Ministerul, va veni cu un anumit suport investițional, dar la moment nu este preconizat. Trebuie să vedem cine și ce investitori ar fi interesați să suștină Spitalul de Psihiatrie din Bălți”.

Amintim că în ultimii patru ani, la Spitalul de Psihiatrie din Bălți au fost înregistrate mai multe nereguli. O femeie a fost strangulată de o pacientă în incinta spitalului, trei paciente au fost violate repetat de un medic iar fosta directoare a instituției a fost acuzată de abuz de serviciu după ce a impus mai mulți subalterni să-i acorde plăți regulate din salarii.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md