/VIDEO/ Stațiile de irigare din Fălești vor fi reparate. Promisiunile ministrului Bolea agricultorilor

Citește și:

Stațiile de irigare din raionul Fălești vor fi reparate în cel mai apropiat timp. Promisiunea  a fost făcută agricultorilor din raion de către Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea.

VLADIMIR BOLEA, Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, „În urma unei analize făcute de Ministerul Agriculturii și cu experții, inclusiv anul trecut în toamnă a fost un raport de la FAO, care a făcut analiza secetei din Republica Moldova. Agricultura deja nu poate fi trecută la o etapă de evoluție, fără sisteme de irigare nu va permite dezvoltarea durabilă a agriculturii.”

SERGIU FÎNTÎNĂ, Președintele Raionului Fălești, „Condițiile climaterice din ultimul timp, adică ne arată că agricultura și în general agricultura performantă se face numai atunci când ai o sursă de apă, deci noi practic o avem, dar totuși trebuie domnul ministru implicarea dumneavoastră la maxim ca să-l facem să fie lucrativ.”

- Advertisement -

Potrivit agricultorilor, doar un sistem modern de irigare îi va ajuta să obțină o recoltă bogată, chiar și pe timp de secetă.

EDUARD BALTAG, agricultor, „La noi 80 de procente din satul Năvîrneț cred că era irigată. În totalitate, livada unde a fost s-a distrus. Au fost 1.500 de hectare de livadă, s-au scos toate țevile. Dacă s-ar face, ar fi bine venit, mă gândesc.”

OLEG MORCOV, agricultor, „Irigarea pentru noi, ar fi un pas foarte important pentru că noi am putea dirija cumva condițiile climaterice, adică noi am putea cu irigarea, pe timp de secetă am putea controla însăși creșterea și venitul pe care noi l-am putea ridica, adică cantitatea de roadă.”

Suprafața totală a terenurilor cu destinație agricolă din R. Moldova este de 2129,5 mii de hectare, iar suprafața terenurilor irigate constituie doar 217,94 mii de hectare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md