fbpx
-4 C
Бэлць
luni, februarie 17, 2025

/VIDEO/ Sute de oameni din nordul țării se îndreaptă spre Chișinău: „Vrem integrarea europeană”

Citește și:

Sute de cetățeni au pornit în această dimineață din nordul țării spre Chișinău. Mai multe autocare pline cu oameni din Bălți vor ajunge astăzi în Piața Marii Adunări Naționale pentru ca aceștia să se facă auziți. Moldovenii spun că își doresc integrarea europeană de dragul unui viitor mai bun acasă.

„Dat fiind faptul că și așa foarte puțini tineri se implică în dezvoltarea și evoluția țării pe plan, în vectorul european. Am decis să mă implic cât de puțin, car totuși cred că acest pas o să fie unul foarte important pentru tineri. – De ce tinerii din Republica Moldova vor integrarea europeană? – Pentru un viitor mai bun, pentru un viitor mult mai prosper, pentru o stabilitate, în primul rând, pentru o creștere și o dezvoltare continuă.”

„În primul rând m-am gândit că țara noastră are nevoie de o schimbare. În primul rând noi suntem, puternici și noi putem schimba viitorul și dacă depui efort și cot la cot poți schimba lumea. Doar dacă îți dorești, nu trebuie să te bazezi pe faptul că  suntem slabi și țara noastră nu va reuși. Credeți că această mobilizare care are loc și la Bălți este un semnal bun pentru țara noastră? – Da, asta înseamnă că totuși tinerii au observat în societate că ceva nu merge bine și înseamnă că au nevoie de ceva nou”.

Potrivit oamenilor care merg la Adunarea „Moldova Europeană”, viitorul prosper al țării noastre este alături de cele mai dezvoltate țări din UE.

„Eu cred că totuși merităm să fim împreună cu frații noștri, cu surorile noastre din Uniunea Europeană.”

„Noi suntem de acord să intrăm în Europa, chiar când a fost parafat acordul cu privire la integrarea europeană am fost acolo tot pe piață, atunci când se lua decizia în Parlament și mergem înainte. Sperăm să fie bine. Am părerea mea. – Nu ați fost impusă de către nimeni. – de bunp voie mergem.“

„Eu sper ca tot poporul Republicii Moldova să fie unit și să muncească și s trăim toți ca frații și ca surorile să fie pace pe pământ și să avem de toate și toți care, pe unde s-au dus, să se întoarcă la pământul de moștenitori. De unde ați aflat că din Bălți vor merge atâta lume. A fost cumva anunțat. – Nu ne-a anunțat absolut nimeni nimic, eu știu că trebuie să vin, cum ne-a anunțat președintele țării noastre.”

Astăzi în intervalul de timp 13.00 – 13.30 va fi adoptată, în Piața Marii Adunări Naționale, rezoluția ”Moldova Europeană”

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Un italian de 86 de ani, s-a căsătorit cu o moldoveancă de 81 de ani, de Valentine’s Day

Un italian de 86 de ani, fost şofer la Ferrari, s-a căsătorit vineri, de Valentine’s Day, cu iubita lui,...

/VIDEO/ Fără salarii de jumătate de an. Angajații CFM din întreaga țară au ieșit la proteste

„Dați-ne salariu. Dați-ne salariu. Data viitoare venim la Chișinău, vă promitem.” Angajații Căii Ferate din întreaga țară au ieșit la...
  sursa: cursbnm.md