Mai mulți taximetriști, membri ai Asociaţiei Transportatorilor Auto în Regim de Taxi (ATAT), protestează în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) față de creșterea prețurilor la gazul metan și creșterea tarifelor pentru serviciile de taxi.
„Solicităm Guvernului să micșoreze prețurile, vrem să plătim impozit la 4% nu taxă fixă. Vrem o recompensă din partea Guvernului. Sunt plin de datorii, suntem tineri și nu vrem să părăsim țara, dar cu statul nostru…Nu plecăm de aici până nu vin să ne spună cum să facem să fie mai bine” a declarat un taximetrist.
În context, șoferii solicită micșorarea prețurilor la gazul metan și creșterea tarifelor pentru serviciile taxi.
„Să nu majoreze prețurile la gazul metan. Toți se duc din țară și cine să rămână? Guvernarea? Eu nu am votat pentru aceea ca ei să majoreze totul. (…) O să ieșim și mai mulți taximetriști. (…) Să pună prețurile anterioare la gazul metan. (…) Eu vreau să trăiesc în țara mea, dar cu așa cheltuieli nu pot”, menționează un manifestant.
Sursa: Realitatea

