17 echipe de tineri din Bălți au participat la un city quest în cadrul căruia au descoperit valorile europene.
„Pe lângă plopii fără soț
Adesea am trecut;
Mă cunoșteau vecinii toți –
Tu nu m-ai cunoscut.
La geamul tău ce strălucea
Privii atât de des;
O lume toată-nțelegea –
Tu nu m-ai înțeles.”
Tinerii au avut de parcurs 5 trasee, formate din 11 locații
„Ne place acest city quest pentru că este o posibilitate să ieșim din casă cu toții, să lucrăm în echipă, să aflăm despre obiectivele turistice din orașul nostru. Am aflat multe despre biserici. Eu de exemplu am aflat despre centrul de ocupație și încă se dezvoltă foarte bine duhul competitiv.”
„Foarte bine, se dezvoltă deducția și gândirea logică, dar și lucrul în echipă, compromisul. Înțelegerea nu doar a valorilor europene, dar și a valorilor în general și ce semnifică ele pentru fiecare“.
„Este destul de greu de găsit anumite locații. Dar vă este interesant? Da, foarte.”
„Este foarte interesant, iar pe alocuri complicat. Nu puteam rezolva prima sarcină, dar deja suntem la al șaptelea plic și sper că vom câștiga.”
Evenimentul a fost organizat de către AO CIDP ANIMA
NONNA MIHALCEAN, director executiv AO Anima: „Este pentru ei o provocare pentru că nu toți cunosc care sunt valorile europene și asta este o oportunitate să le studieze, în al doilea rând să înțeleagă că de fapt aceste valori europene există și se promovează la noi în municipiu Bălți, prin intermediul a diferitor proiecte și instituții care deja activează sau pur și simplu ca principii pe care noi le acceptăm sau trăim zi de zi.”
La final, cei mai rapizi au primit în dar căști fără fir și boxe.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.