„Sunt Mirela și acesta este primul meu vot. Pentru viitorul meu și viitorul tuturor. Fiecare vot contează.”
Tinerii din satul Corlăteni, raionul Rîșcani s-au mobilizat în turul doi al alegerilor prezidențiale, comparativ cu primul tur. Potrivit lor actualul scrutin este unul important de rezultatele căruia va depinde felul în care se va dezvolta țara noastră.
„Pur și simplu eu consider că e datoria noastră să mergem la vot, mai ales anume tineretul în ziua de azi. El e obligat să meargă la vot, din ce cauză, din cauza să facă țara mai bună.”
„Pentru mai bine, pentru viitorul nostru, a copiilor noștri. Noi avem multe așteptări, dar deja o să vedem pe parcurs ce realizări o să fie.”
„Viitorul nostru este în mâinile noastre. Noi decidem, tineretul în mare parte o să continue.”
Prezența tinerilor este mai mare, chiar dacă potrivit membrilor comisiei locale de circumscripție electorală, prezența în turul doi la urne este mai mică decât cea din turul întâi.
ANA BOLOGA, președinta secției de votare 27/18 Corlăteni, raionul Rîșcani: „Sătenii vin să aleagă sunt calmi, sunt bine dispuși și chiar sunt concentrați pe votul care îl au pentru că vin cu zâmbet. Încălcări nu au fost depistate, lumea e pașnică. În comparație cu data de 20 octombrie, frecvența este în descreștere, dar oricum sunt activi și pauze mari nu prea am avut.”
În timpul pauzei, și secretara comisiei electorale a reușit să își exercite votul.
„Până acum am fost ocupată în calitate de secretară, dar am avut un pic de timp liber și am decis să votez. Să fac o alegere corectă.”
În satul Corlăteni au fost deschise două secții de votare. În localitate trăiesc peste 4000 de oameni.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
[…] Potrivit lor actualul scrutin este unul important de rezultatele căruia va depinde felul în care se va dezvolta țara noastră, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md. […]