/VIDEO/ Un 8 martie ca acasă. Beneficiarele de la „Casa bunicilor fericiți” din Plop, Dondușeni, felicitate cu Ziua Femeii

Citește și:

„Vă mulțumesc dragilor, vă mulțumesc. Cu sărbătoarea de 8 martie. Mulțumesc.”

Un opt martie plin de căldură și fericire, exact ca în sânul familiei au avut parte beneficiarele de la „Casa bunicilor fericiți” din satul Plop, raionul Dondușeni. Femeile au fost felicitate și îmbrățișate de către copiii de la grădinița și gimnaziul din sat.

„Ascultați-mă încoace, după cum ați înțeles, toate mamele din lume sunt frumoase și duioase, tandre, dulci, melodioase, gospodine sunt și bune, de nu au perechi în lume. – Bravo.”

- Advertisement -

Copiii au venit pregătiți cu mărțișoare și felicitări, aducând zâmbete și emoții sincere pe fețele bunicuțelor.

INA GANDÎMBA, Profesoară la Gimnaziul Plop: „Gimnaziul Plop participant la proiectul raional „Gospodarii Localității” au venit la căminul de bătrâni „ Casa bunicilor fericiți” cu un mărțișor și un concert dedicat zilei de 8 Martie pentru a ridica dispoziția beneficiarilor și a crea atmosferă de sărbătoare.”

Atmosfera a fost încărcată de căldură, îmbrățișări și cuvinte de recunoștință. Beneficiarele au mulțumit copiilor și administrației centrului pentru această sărbătoare.

MARINA BOICO, beneficiară: „Copiii au fost la noi de anul nou, la Crăciun au fost, pe 23 (februarie) au venit pur și simplu cu sărbătoare și un mic spectacol, se creează niște relații foarte bune, noi deja facem cunoștință cu acești copiii, știi că aceasta este Jenia, aceasta este Tanea.”

MARGARETA BARBACARI, beneficiară: „Foarte bine, sunt foarte mulțumită, mulțumim administrației, doamnei Marina și domnului Andrei, ei se comportă foarte bine cu noi. Foarte, foarte, eu așa doresc nepoți, încă nu am, nepoți, nepoțele și foarte iubesc copiii.”

La momentul actual, în centru locuiesc 18 beneficiari.

ALEXANDRA CIOBANU, asistentă medicală: „Noi ne-am ridicat la cifra de 18. Suntem o familie mare, așa emoții pozitive au când intru eu, când doamna Maria, ei până nu vin să te cuprindă, taman ca părinții, până nu vin și ne cuprind și ne spun că ne iubesc de mai multe ori. Ei foarte bine reacționează la toate emoțiile acestea.”

Capacitatea căminului este de 32 de locuri, cu camere de 2, 3 și 4 persoane. acestea dispun de condiții excelente de trai, completate de profesionalismul personalului din cadrul centrului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md