/VIDEO/ Un nou flash mob, organizat de „Șor” cu blocarea drumurilor naționale. Protestatarii din nord, supărați și agresivi

Citește și:

Mai mulți simpatizanți ai partidului „Șor” din nordul țării au pornit, din nou, pe jos la Chișinău. După ce autobuzele în care erau au rămas fără plăcuțe de înmatriculare. Manifestanții au blocat mai multe drumuri naționale, inclusiv și traseul Bălți – Chișinău, chiar la ieșire din oraș. Zeci de polițiști implicați în menținerea ordinii publice.Manifestanții se arată nemulțumiți și reacționează agresiv, inclusiv și cu jurnaliștii.

„Pentru ce scoateți numărul… pentru ce nu ne dați voie? Bună dimineața, ne spuneți vă rog…- Nu, nimănui nimic nu dați. – Dumneavoastră nu aveți dreptul să interziceți oamenilor să vorbească, nu? Lăsați oamenii să vorbească!”

- Advertisement -

„Iată sunt vreo două locuri libere și pentru aceasta iată așa dezordine. Dra nu știu de ce.”

„Aveți de lucru, căutați-vă…- De ce dumneavoastră nu permiteți oamenilor să vorbească? – De atâta, că voi nu căutați ceea ce trebuie.”

Protestatarii cer în continuare plata integrală a facturilor pentru perioada rece a anului.

„Nu avem cu ce trăi, avem pensia 1 200, trăiește, lumină plătesc, nepoței mai sunt, cu ce să trăim? Nu avem cu ce. Împotriva sărăciei protestăm, pentru că nu ne ajunge, nu ne ajunge, nu avem cu ce, pământ iată avem, dar nu avem cu ce-l lucra. Totul este scump, motorina e scumpă, benzina e scumpă, cu ce să trăim.”

„ – Cu ce o să mergeți înapoi acasă? – Pe jos, prin pădure. -Nu o să mergeți pe jos la Chișinău, cum anterior? – Până la Chișinău nu ajungem, ori o să murim pe drum pe undeva.”

„Benzina s-a scumpit, motorina s-a scumpit, pâinea s-a scumpit, totul s-a scumpit, pentru ce, cu ce să trăiască țăranul nostru? Împotriva lui Mai Sandu și gata. – Maia Sandu a ridicat prețurile? – Dar cine a ridicat, să vă închipuiți voi cum a fost înainte. – Cum? – Era și benzina mai ieftină și aceeași bucată de pâine.”

După ce și-au dat seama că nu vor putea ajunge la Chișinău, protestatarii au făcut cale întoarsă.

„Nimeni nu ne-a lăsat. -Dar unde sunt mașinile dumneavoastră? – Poliția le-au blocat. – Ce veți face. Mergeți pe jos acasă sau așteptați alte mașini? – Vedeți unde mergem, mergem pe jos. -Acasă? – Acasă.”

Oamenii legii anunță că încălcările participanților la proteste vor fi documentate, în contextul în care „au fost încălcate grav prevederile Comisiei pentru Situații Excepționale”. Amintim că, în cazul protestelor de duminică, 12 martie, șapte persoane, au fost reținute pentru un termen de 30 de zile, de Judecătoria Chișinău. Învinuiții sunt bărbați cu cetățenia moldovenească, cu vârsta cuprinsă între 21 și 39 de ani, fiindu-le incriminată afilierea la un un grup criminal organizat. Aceștia au domiciliul în nordul R. Moldova, inclusiv în Bălți, iar trei din ei au mai avut abateri de la lege și au fost investigați pentru furt și jaf. 

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md