/VIDEO/ Vara stau nopțile în cimitir, toamna în grămezi de frunziș. Cum supraviețuiesc oamenii fără adăpost din Bălți iarna

Citește și:

Vara dorm pe bănci în parcuri și în cimitire, toamna în grămezi de frunze, iar iarna, găsirea unui adăpost devine din ce în ce mai dificilă pentru oamenii străzii. Odată cu venirea frigului persoanele fără adăpost din Bălți fac cozi la ușa centrului de plasament din oraș, unde în această perioadă numărul lor s-a dublat. Unii vin de sine stătători, alții sunt aduși de rude sau polițiști.

La 66 de ani, acest bărbat spune că s-a trezit în stradă și fără bani după moartea soției sale. Fiica lui adoptivă l-a dat afară din casă.

Am fost deja aici acum 12 ani, în 2009. Am petrecut 25 de zile pe stradă. Am dormit în cimitir, pe bănci. Era cald. Și acum e frig, nu e de dormit. Vine poliția, mă alungă, tineretul își bate joc, mă jignește, cere câte o țigară, dar eu nu fumez. Și mă bate. Cât de groaznic este”, susține un beneficiar al centrului.

- Advertisement -

Iar bărbatul din imagini a fost anterior privat de libertate,  iar acum nu-și poate găsi un loc de muncă, nici măcar în calitate de măturător.

„Mulți ani mi-am ispășit pedeapsa în penitenciar. Când am fost eliberat, nu am primit niciun ajutor. M-au aruncat pe poartă și mi-au spus să merg unde vreau.Nu este de lucru, fabricile au fost vândute, întreprinderile au fost desființate. Unde să mergem? Profesia nu mai are niciun rol. La oficiul forței de muncă am depus câteva foi… ei mi-au spus să plec, că sunt mulți oameni ca mine”, susține un beneficiar al centrului.

Acest bărbat spune că în fiecare zi merge la cerșit pentru a-ți asigura o bucată de pâine.

„Sunt o persoană cu dizabilități de primul grad. Am trei dizabilități: înter-craniană, musculo-scheletală și psihică”, susține un beneficiar al centrului.

Centrul de plasament Reînoarcere din Bălți poate găzdui 16 beneficiari, dar când temperatura aerului scade la minus 10, numărul oamenilor care sunt cazați aici se dublează.

„Ei încă mai găsesc un loc să se încălzească pe o astfel de vreme. Apoi încep să-i alunge de la intrări, de altundeva, sau pur și simplu se îmbată și adorm. În unele cazuri sunt treziți și aduși la noi la centru, dar deja cu degerături”, Ghenadii Zaporojan, psiholog.

Persoanele fără adăpost pot beneficia de serviciile centrului de plasament nu mai mult de șase luni. Aici li se oferă un pat, pot face duș, au posibilitatea să-și spele hainele, să privească televizorul și să citească o carte.  Instituția este finanțată din bugetul local, iar pentru întreținerea ei se alocă anual peste un milion de lei. Centrul de găzduire Reintoarcere a fost deschis în 2008, cu suportul financiar al Guvernului Suediei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md