/VIDEO/ Veste bună pentru cei care se încălzesc cu electricitate. Ce trebuie să facă ca să primească compensații

Citește și:

Persoanele care își încălzesc locuințele exclusiv cu energie electrică și vor demonstra acest lucru, vor primi compensații. Despre acest lucru a anunțat Marcel Spatari, Ministrul Muncii și Protecției Sociale. Potrivit ministrului, Guvernul a aprobat în ședința din 23 noiembrie un mecanism pentru această categorie de persoane. Pentru a primi compensațiile aceste persoane trebuie să se înregistreze pe site-ul compensatii.gov.md.

MARCEL SPATARI, Ministrul Muncii și Protecției Sociale, „S-a introdus o prevedere specifică pentru aceste familii, plafonul este majorat pentru familiile, care se încălzesc doar cu energie electrică. Deci familiile care au consumat cel puțin 250 de kw/h pe lună pe parcursul perioadei reci precedente și care nu sunt conectate la energia termică centralizată sau care au consumat sub 0,3 gigacalorii pe lună, sau au consumat puține gaze naturale, mai puțin de 80 metri cubi. Aceste familii vor primi compensații majorate pentru energia electrică.”

Distribuitorii de energie electrică, Furnizarea Energiei Electrice Nord (FEE-Nord) și Premier Energy  solicită noi majorări pentru tariful la energia electrică.

- Advertisement -

Potrivit solicitării trimise către ANRE, FEE Nord cere un tarif de 5,68 lei/kWh, față de 4,81 lei cât este în prezent. Consumatorii din sudul și centrul țării ar putea achita de 6,39 lei/kWh, cu circa 1 leu și 60 de bani mai mare decât tariful actual.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

Actualizare 23 iunie: Fata a fost găsită și se află în afara oricărui pericol.  Aceasta a fost recunoscută de o...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md