Vezi reacția ministrului Spînu, după ce Gazprom a anunțat că ar putea sista livrarea gazului către Republica Moldova

Citește și:

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, a confirmat că autoritățile de la Chișinău au primit o notificare de la gigantul rus „Gazprom” precum că ar putea opri livrările gazelor naturale către țara noastră în 48 de ore din cauza lipsei de plată în temeiul actualului contract.

„Pot confirma că Moldovagaz a primit o astfel de scrisoare, dar încă nu am făcut cunoștință până la capăt cu ea. Din acest motiv mâine vom reveni cu un comentariu după ce vom face cunoștință și vom ști exact la ce se referă”, a declarat pentru Replica Media Andrei Spînu.

Amintim că purtătorul de cuvânt al Gazprom, Serghei Kupriyanov, a declarat că „în conformitate cu contractul, a notificat partea moldovenească că în 48 de ore livrările de gaze către Moldova vor fi oprite”, a spus Kupriyanov, transmite TASS.

- Advertisement -

SURSA:  Replica Media 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md