Creștinii ortodocși marchează Vinerea Mare, ultima zi de vineri dinaintea Paștelui și din Postul Mare
„Postul este curățirea de păcate și vinerea Mare nu se mănâncă nimic, vinerea seacă se mai spune. Până când nu am mâncat, nu știu până la urmă. Înainte ținea lumea tot postul, dar acum tinerii nu țin, s-a schimbat timpul, nu-i cum a fost.”
Conform credinței creștine, în Vinerea Mare a avut loc răstignirea lui Iisus pe cruce și moartea lui pentru salvarea oamenilor de păcate
„Oamenii care respectă religia și vinerea seacă, nu mănâncă deloc, este o dată în an pentru creștinii care binevoiesc, care nu. – Dumneavoastră ați ținut post? Ținem, cum nu ținem, suntem creștini.”
„Să nu mănânce, nici apă să nu bea, seara se poate să mănânce. Azi nu am mâncat și nici nu mănânc până seara, după 9 o să beau agheazmă și anaforă.”
În această zi se ține slujba numită Ceasurile împărătești și Vecernia, în timpul căreia se face scoaterea Epitafului în mijlocul bisericii pentru închinare
ADRIAN CIOBANU, parohul bisericii „SF. Nicolae” din satul Pelinia, raionul Drochia: „În această zi binecuvântată a vinerii în săptămâna patimilor Hristos ne îndeamnă la pocăință. De aceea astăzi cu toții avem o zi deosebită în vinerea cea seacă, unde biserica ne îndeamnă ca să postim osârdnic pentru ca să comemorăm și să ne aducem aminte despre patimile Domnului nostru Isus Hristos, el a pătimit ca noi să avem mântuire.”
Vinerea Mare se mai numește și Vinerea Patimilor sau Vinerea Seacă, pentru că este zi de post negru
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.