Vladimir Bolea, despre ieșirea Republicii Moldova din CSI: ”Ar fi o problemă în plus pentru țară”

Citește și:

În prezent, 69% din exporturile de mere ale Republicii Moldova ajung pe piața din CSI. Este vorba de Kazhstan, Belarus și Federația Rusă, scrie realitatea.md.

Ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea a declarat în cadrul emisiunii ”Rezoomat” de la RLIVE TV că, Chișinăul nu intenționează să părăsească CSI, iar „decizia trebuie să aparțină poporului”.

Potrivit ministrului, „avem o situație precară cu lipsă de căi de comunicare urmare a războiului din Ucraina și ar fi o problemă în plus pentru Moldova să renunțe la CSI. Ba mai mult, nu este un impediment pentru Chișinău să-și onoreze obligațiunile de țară candidat la UE, dar și implementarea Acordului de Asociere. Acest lucru l-a confirmat și ambasadorul UE în țara noastră”.

- Advertisement -

CSI a fost înființată în 1991, când liderii de atunci ai Federației Ruse, Ucrainei și Republicii Belarus au denunțat acordurile semnate în Pădurea Belaveja.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md