Oamenii din Bălți privesc cu neîncredere viitoarele alegeri parlamentare
„Lumea nu are încredere, este clar. Nu sunt schimbări masive. Noi vedem pe față că, schimbări nu sunt și doar vorbe, dar, sperăm, totuși vorbele date să se materializeze în fapte.”
„Nu-l cred nici pe unul, în 35 de ani nu s-a făcut nimic, doar s-a furat și s-au îmbogățit ei. Nu au frică, dar s-au deprins cu frica asta. -S-au dezamăgit? Da, s-au dezamăgit, nu vedeți ce prețuri sunt?”
„Probabil, nu li s-au adeverit așteptările, de aceea nu cred în promisiunile politicienilor. Eu cred că, problema nu este în partide, dar, în gândirea populației.”
Printre cele mai mari temeri se numără și instabilitatea economică și creșterea prețurilor
„Eu cred că, nu avem de ce să ne temem, ce e mai rău deja a fost, nu știu ce să zic, sincer. Politica externă la fel joacă un rol important, trebuie să ne înțelegem, pentru că, mereu vom fi dependenți de cineva, chiar dacă ni se spune că, suntem independenți. Trebuie să fim prieteni cu toții cum se spune.”
„Cea mai mare frică este că, vor veni iarăși oamenii cărora nu le pasă de țara noastră, pentru mine asta este foarte strașnic. Prima frica a lor, este că, nu au din ce alege. Oamenii care gândesc altfel, ei sunt izolați de la bunul început.”
„Ne este frică, să nu fie război. Nu ne ajunge până la pensie, compensație eu nu o pot strânge, pentru că, am nevoie de ea ca să-mi iau de mâncare.”
O altă frică este lipsa încrederii în sistemul electoral
„Oamenii se tem că, nu vor fi schimbări, probabil, de aceea, unii nici nu votează. Fiecare putere vine cu schimbările ei, ceva e mai bine, ceva e rău. Totul poate fi, dacă vom merge în Europa, poate vor fi schimbări spre bine, probabil, Uniunea Europa va aduce unele schimbări.”
„La noi, în general, toate lumea se gândește că după alegeri va fi bine, dar, nu știu de ce, iese mai rău și mai rău. Asta este frica numărul unu, nu va fi mai bine.”
Conform prevederilor Codului Electoral, alegerile parlamentare trebuie organizate cel târziu în prima parte a lunii octombrie 2025
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

