Președinția Republicii Moldova a publicat un raport alcătuit din trei trimestre în care se specifică deplasările de serviciu efectuate în străinătate de către personalul Aparatului Președintelui Republicii Moldova.
Cea mai scumpă călătorie a fost cea către Oslo (Regatul Norvegiei) în perioada 5-8 mai 2024.
Suma totală alocată din bugetul APRM pentru deplasare a fost de 69.3 mii lei. Cheltuiele au ținut costuri de transport, cazare și diurne.
La deplasare au participat:
– Maia Sandu – Președintele Republicii Moldova.
– Olga Roșca – consilieră a Președintelui Republicii Moldova pentru politică externă.
– Stanislav Secrieru – consilier al Președintelui Republicii Moldova în domeniul apărării și securității naționale, secretar al Consiliului Suprem de Securitate.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

