În această noapte pompierii din nordul țării au fost alertați pentru a lichida un incendiu izbucnit într-o locuință din satul Zgurița, raionul Drochia.
Cazul a fost înregistrat pe 07 noiembrie către ora 00:09. Pentru stingerea flăcărilor, la fața locului a fost îndreptat un echipaj de salvatori și pompieri. Ajunși, aceștia au stabilit că focul a cuprins mai multe bunuri materiale din interiorul unei odăi a casei de locuit cu suprafața totală de 167 m2.
În timpul intervenției, pompierii au evacuat din interiorul casei o butelie de gaz, astfel evitând producerea unei explozii. Totodată, până la sosirea pompierilor din interiorul locuinței a fost evacuat de către populație, proprietarul, un bărbat în vârstă de 67 de ani. Angajații IGSU au reușit localizarea incendiului la ora 00:42 și lichidarea completă la ora 03:00.
Prealabil, specialiștii au stabilit că incendiul ar fi izbucnit de la o plapumă electrică defectă.

