În România au fost confirmate două cazuri de difterie, primele după 34 de ani

Citește și:

Două cazuri de difterie cutanată netoxigenă au fost confirmate în București, Informația a fost raportată de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) din România, într-un comunicat din 9 decembrie. Potrivit reprezentanţilor INSP, boala apare la persoane din grupuri vulnerabile, în general consumatori de droguri, care trăiesc in condiţii precare, scrie voceabasarabiei.md. 

Potrivit INSP, cele două persoane sunt bărbați de 38 și 40 ani, consumatori de droguri, infectați HIV, și au fost internați într-un spital de boli infecțioase din București, cu leziuni cutanate, la nivelul „cărora au fost izolate tulpini netoxigene de Corynebacterium diphtheriae”.

Tulpinile de bacil difteric care produc toxina (toxigene) și sunt implicate în producerea difteriei respiratorii sunt diferite de cele izolate la cei doi pacienți.

- Advertisement -

Cele două persoane au fost tratate și după vindecare, externate, a precizat INSP.

Ultimul caz de difterie cu tulpini toxigene a fost înregistrat în România în anul 1989. Acest tip de difterie se previne prin vaccinare încă din primul an de viață, cu vaccinul inclus în Programul Național.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md