Încă o parohie din țara noastră a părăsit Mitropolia Moldovei și a aderat la Mitropolia Basarabiei. Este vorba despre Biserica din comuna Ghidighici, municipiul Chișinău, parohul căreia este preotul Maxim Melinti.
Anunțul a fost făcut de preotul Maxim Melinte, după slujba de astăzi, duminică, în fața enoriașilor.
„Astăzi, la solicitarea creștinilor satului Ghidighici, comunitatea noastră a revenit la Biserica-Mamă, aderând la Mitropolia Basarabiei din cadrul Patriarhiei Române.
Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu!”, a comunicat preotul Maxim Melinti.