Ministrul Protecției Mediului și a Resurselor Naturale din Ucraina a fost într-o vizită de lucru la Chișinău

Citește și:

Ministrul Protecției Mediului și a Resurselor Naturale din Ucraina, Ruslan Strelets, a fost într-o vizită de lucru la Chișinău, la invitația ministrului Mediului Sergiu Lazarencu. Această vizită este o premieră în relațiile de colaborare dintre cele 2 ministere, domnul Strelets fiind primul ministru al mediului din Ucraina care vine în Republica Moldova.

În cadrul întrevederii, oficialii au reafirmat angajamentul pentru intensificarea cooperării în procesul de aderare a Republicii Moldova și Ucrainei la Uniunea Europeană. Totodată, a fost stabilit că, direcțiile din minister responsabile de transpunerea legislației de mediu să comunice direct pentru a fi mai eficienți și mai rapizi în acest proces complex.

În cadrul întrevederii s-a discutat și despre impactul războiului asupra mediului.

- Advertisement -

,,Consecințele războiului agresiv și nejustificat al Rusiei în Ucraina au un impact semnificativ asupra mediului înconjurător. Zilnic sunt distruse și poluate resursele de apă, sol și aer. De asemenea, efectele războiului duc la  pierderea biodiversității și pădurilor și ariilor protejate. Multe din aceste daune sunt ireversibile”, a punctat ministrul Mediului.

La fel, a fost abordat subiectul gestionării eficiente a fluviului Nistru.

„Vreau să subliniez importanța colaborării pentru o gestionare comună și eficientă a resurselor fluviului Nistru. În perioada următoare, o echipă formată din experți din ambele țări va desfășura o serie de cercetări privind situația fluviului Nistru”, a declarat Ministrul Lazarencu.

Vizita de astăzi reflectă angajamentul ferm al ministerelor mediului din Moldova și Ucraina de a colabora pentru protejarea și conservarea mediului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md