Mai multe mașini ale refugiaților au fost vandalizate la Bălți. Infractorii au desenat litera „Z” pe automobile

Citește și:

Mai mulți refugiați s-au trezit cu mașinile vandalizate în a această dimineață, la Bălți. Autoturismelor le-au fost scoase plăcuțele de înmatriculare, iar pe uși făptașii au desenat litera „Z”. 

Locuitorii mun. Bălți au sesizat pe rețelele de socializate mai multe cazuri de acest fel.

Totodată și fosta deputată, Arina Spătaru a scris pe pagina sa de Facebook.

- Advertisement -

„Ei scot numerele mașinilor refugiaților din Ucraina și aplică svastica armatei ruse ocupationiste pe aceste mașini. Sunt niste gesturi care trebuie condamnate și acțiuni, care trebuie dezrădăcinate.Fac apel poliției locale să ia atitudine și să curme astfel de acțiuni” a declara ex-deputata Arina Spătaru.

Poliția nu a oferit deocamdată un comentariu în acest sens.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/P/ Festival portughez și italian la Bălți: patru zile de gastronomie europeană în Parcul Central

Locuitorii municipiului Bălți și vizitatorii sunt invitați la două festivaluri gastronomice dedicate bucătăriei portugheze și italiene, care vor avea...

Profesorii din școlile reorganizate vor beneficia de transport gratuit către noul loc de muncă

Guvernul Republicii Moldova a aprobat astăzi o serie de măsuri menite să sprijine implementarea reformei de consolidare a rețelei...
  sursa: cursbnm.md