Joi, cetățenii vor afla ce compensații la facturi li se cuvin. Anunțul a fost făcut de Natalia Gavrilița și Marcel Spatari în cadrul ședinței de miercuri a Executivului, scrie realitatea.md.
„În această seară, după ședința de Guvern, merg la minister, unde vom definitiva hotărârea privind tarifele compensate pentru energie termică, gaze naturale și energie electrică și mâine vom veni cu anunț detaliat. Proiectul va fi lansat în avizare, ca celelalte ministere să avizeze proiectul, pentru a fi votat săptămâna viitoare”, a raportat Spatari.
Cetățenilor li s-a recomandat să se înregistreze pentru compensații până pe 15 noiembrie. Totuși, sistemul rămâne deschis și cererile pot fi completate constant.
Cetățenii care nu au reușit să se înregistreze vor beneficia de compensații. Potrivit informațiilor anterioare, valoarea lor urmează să fie stabilită de autorități.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

