Doi polițiști din raionul Ocnița și din municipiul Bălți au fost agresați în timp ce-și îndeplineau atribuțiile de serviciu.
Este vorba de un polițist, care a intervenit ieri seara, în jurul ore 22, într-un caz de violență în localitatea Gîrbova din raionul Ocnița. În timpul documentării cazului, un angajat al IP Ocnița a fost agresat verbal și fizic, fiind lovit cu piciorul în regiunea membrelor inferioare de către un bărbat de 38 de ani care vizibil era în stare de ebrietate. Bărbatul prezenta o vorbire neclară și din cavitatea bucală miros specific de alcool. Acesta fiind supus testării alcoolscopice s-a stabilit 1,28 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.
Un alt caz a avut loc la un teren de joacă din municipiul Bălți. Unde, la fața locului a fost solicitată intervenția polițiștilor de către o mamă. Din motiv că un bărbat în stare de ebrietate are un comportament agresiv la terenul de joacă. În momentul în care acesta era escortat de anhajații IP Bălți, bărbatu a lovit în mașina polițiștilor, iar ulterior și pe un inspector.
Ambii bărbați au fost reținuți pentru documentare și stabilirea circumstanțelor.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

