/VIDEO/ Agricultorii sunt la limită. În mai multe raioane din țară, oamenii și-au scos tehnica agricolă în stradă în semn de protest

Citește și:

Sute de agricultori din nordul  țării au ieșit din nou cu tehnica agricolă în stradă, în semn de protest. Oamenii cer reduceri la petrol, subvenții și susținere din partea statului la exportul de cereale. Fermierii sunt disperați și cer conducerii fapte concrete pentru rezolvarea situației în domeniul agriculturii.

SERGHEI IVANOV, Președintele Asociației „Forța Fermierilor” din Fălești: „Au spus că nu pot face nimic la moment, doar câteva subpuncte, ne-au spus că vom, vom face, noi cu vom nu putem trăi și atunci noi ne-am pus întrebarea, bine voi motivați că nu sunt bani, atunci decretați stare excepțională în agricultură, eu știu că dacă nu am, trebuie să existe o soluție. Este strigător la cer, aici am ieșit oameni, mulți agricultori au ieșit, mulți agricultori lucrează în câmp, urmează să mai iasă după ce termină lucrările, dacă observați multă tehnică a venit echipată, au venit lumea de pe deal”

Agricultorii din Fălești spun că situația în agricultură este critică, se investesc foarte mulți bani, iar prețul produselor este foarte mic.

- Advertisement -

SNC, ALEXANDRU OALĂ, agricultor: „ Azi suntem aici la o grevă pașnică, care fără supărare, fără nimic, pe noi ne-a adus momentul că vine recoltarea și nu este secret că grâul la momentul de față se vinde până la 3 lei, porumbul până la 3 lei . Totul sa ridicat, pesticidele, ierbicidele cu preț înalt, dar nu știu din ce cauză producția agricolă se duce în jos.”

ION MOROI, agricultor: „Situația este foarte tragică în agricultură, activez de 40 de ani în sistemul agrar, dar au fost ani grei clar, dar în așa situație ca adresare din partea guvernului și a ministerului agriculturii față de agricultori, noi înțelegem foarte bine situația care sa creat în Ucraina, dar trebuie să fim înțeleși și noi”.

La protest au ieșit și agricultorii din Glodeni, care se plâng pe prețurile mici la producție, iar cereri pentru export nu există.

VEACESLAV BOUBĂTRÂN, Președintele Asociației „Forța Fermierilor” din Glodeni: „ Prețurile la producția agricolă a scăzut foarte drastic, nu sunt cereri de export, știți foarte bine că problema respectivă sa creat din cauza războiului din vecinătate, din Ucraina, cu invazia producției ucrainene care este mult mai ieftină, deci agricultorii din Republica Moldova au rămas cu multă producție pe stoc”.

VEACESLAV CĂNILĂ, mecanizator: „ Așteptăm niște schimbări mai bune, pe viitor să se ridice prețul la grâu, la tot, la rapiță, la porumb, este greu, motorina este scumpă, leafa la noi este 5-6-7 mii, depinde ce lucru avem”

Amintim că, ieri agricultorii din întreaga țară au anunțat proteste după ce în timpul discuțiilor cu premierul Dorin Recean, nu au ajuns la un compromis.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, șeful Cabinetului de miniștri a menționat că, pentru a sprijini agricultorii afectați de criza economică regională, Guvernul a alocat suplimentar  peste 533 de milioane de lei, dintre care 433 de milioane de lei vor fi distribuite prin intermediul Mecanismului de restituire a TVA, iar alte 100 de milioane de lei vor fi repartizate pentru subvenționarea pierderilor înregistrate în urma creșterii prețurilor la motorină și fertilizanți.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md