Două copile de 7 și 11 ani și o femeie au ajuns la spital, din cauza sobei defecte din casă

Citește și:

Trei persoane au suferit intoxicație cu monoxid de carbon, emanat de soba defectă din locuință. Cazul a fost înregistrat în raionul Cimișlia, localitatea Valea Perjei.

Apelul de la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 08:18. Potrivit informațiilor recepționate o femeie în vârstă de 65 de ani și două minore de 7 și de 11 ani au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma intoxicației. Acestea au fost preluate la spitalul raional în stare stabilă pentru îngrijiri necesare. La fața locului au ajuns angajații Unității salvatori și pompieri Cimișlia, care au stabilit că incendiul în locuința nu s-a produs, iar persoanele au suferit din cauza inundării casei cu fumul emanat de la o sobă defectă. Circumstanțele cazului urmează a fi stabilite.

IGSU repetat atenționează cetățenii despre necesitatea respectării regulilor de siguranță în perioada sezonului rece în timpul utilizării sobelor și altor instalații de încălzit. Potrivit salvatorilor, sobele trebuie să fie verificate înainte de utilizare. Oamenii sunt rugați să stingă focul în sobă pe timp de noapte, dar și să aerisească periodic încăperile. De asemenea, pompierii îndeamnă oamenii să nu obtureze canalele de ventilare, pentru evitarea riscului de intoxicație cu monoxid de carbon”, menționează responsabilii din cadrul IGSU.

- Advertisement -


Totodată, specialiștii IGSU avertizează populația că aprinderea focului cu lichide ușor inflamabile, cum ar fi benzina sau motorina este strict interzisă, iar pentru evitarea producerii incendiilor, lucrurile combustibile și ușor inflamabile din preajma sobelor și instalațiilor de încălzit trebuie să fie îndepărtate.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr fără permis și în stare de ebrietate, implicat într-un accident cu o mașină de poliție la Sîngerei. Autospeciala, vandalizată ulterior

Un tânăr de 18 ani din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei, este cercetat de polițiști după ce a fost implicat...

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...
  sursa: cursbnm.md