Un bărbat a fost condamnat la 5 ani de închisoare pentru vătămare intenționată gravă a integrității corporale.
Potrivit învinuirii înaintate de către procurori, acuzatul în vârstă de 48 de ani, la data de 21 noiembrie 2023, aproximativ pe la orele 16:00, fiind în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat, aflându-se la domiciliul său amplasat într-un sat din raionul Glodeni, în timpul consumului băuturilor spirtoase în compania a doi bărbați, pe fundalul unei cerți subit apărute între învinuit și unul din bărbați, a luat de pe masa din odaia unde se aflau, un cuțit de bucătărie cu care a înjunghiat victima în regiunea abdomenului.
În urma atacului, partea vătămată a suferit conform concluziilor raportului de expertiză judiciară medico-legală leziuni corporale sub formă de plagă, tăiat-înțepată a peretelui abdominal anterior, penetrantă în cavitatea peritoneală, cu lezarea intestinului cec și subțire, ce s-a complicat cu hemoperitoneum (circa 500 ml). Leziunile prezintă pericol pentru viață și, în baza acestui criteriu, se califică ca vătămare gravă a integrității corporale sau sănătății.
Inculpatul nu este la prima abatere de ordin penal.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

