Două femei din Fălești au ajuns la spital, după ce casa în care erau a luat foc

Citește și:

Două femei de 55 și 87 de ani din satul Popovca, raionul Fălești au ajuns la spital după ce casa în care locuiau s-a aprins. Focul a izbucnit ieri ziua în jurul orei 11:00.

Potrivit pompierilor, focul a distrus bunurile materiale din interiorul unei odăi cu suprafața de 12 m2, precum și din antreu.

Totodată, în urma arderii, două femei au avut de suferit. Proprietara casei, o femeie în vârstă de 87 s-a intoxicat cu produsele de ardere, iar a doua femeie de 55 de ani a primit arsuri pe circa 5% a suprafeței feței și a membrelor superioare. Ambele persoane în stare stabilă au fost preluate de medici și transportate la spitalul din municipiul Bălți pentru îngrijiri necesare.

- Advertisement -

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.

Conform IGSU, în ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 18 situații de risc, iar de la începutul anului 2022, în Republica Moldova au fost înregistrate 645 de incendii.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...

/METEO/ Temperaturi de până la +35°C și posibile ploi cu descărcări electrice

Vremea se menține caniculară marți, 23 iunie, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Meteorologii anunță cer variabil și temperaturi ridicate,...
  sursa: cursbnm.md