Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Citește și:

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul privind retragerea cetățeniei a fost semnat de președinta Maia Sandu la data de 23 iunie.

Potrivit documentului, decizia poate fi contestată în instanța de judecată, conform prevederilor legale.

Alexandru Balan a fost anterior vizat într-un dosar privind divulgarea secretului de stat. În aprilie 2026, acesta a fost grațiat și extrădat în Belarus în cadrul unui schimb de prizonieri care a permis eliberarea și revenirea în Republica Moldova a doi angajați ai Serviciului de Informații și Securitate aflați în captivitate în Federația Rusă.

- Advertisement -

La acel moment, președinta Maia Sandu a anunțat că operațiunea de eliberare a celor doi ofițeri SIS a fost realizată cu sprijinul Statelor Unite ale Americii, Poloniei și României. Șefa statului preciza că Alexandru Balan, fost adjunct al directorului SIS și acuzat de trădare de patrie în interesul Belarusului, a fost grațiat pentru a putea părăsi teritoriul Republicii Moldova în cadrul schimbului convenit.

Retragerea cetățeniei reprezintă o nouă etapă în acest caz, care a atras atenția opiniei publice atât prin acuzațiile formulate împotriva fostului oficial, cât și prin contextul schimbului de prizonieri care a dus la eliberarea celor doi cetățeni moldoveni.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram. Dacă dețineți informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

A murit Boris Grițunic, arhitectul care a contribuit la transformarea municipiului Bălți

Arhitectul Boris Grițunic, Cetățean de Onoare al municipiului Bălți și una dintre personalitățile care au marcat dezvoltarea urbanistică a...
  sursa: cursbnm.md