Comuna Bălășești din raionul Sîngerei a marcat un moment important pentru modernizarea infrastructurii locale de iluminat public prin instalarea a primelor 30 de becuri LED de înaltă calitate în satul Sloveanca. În timpul apropiat, altele urmează să fie instalate în toată comuna.
Acestea reprezintă primul rezultat al proiectului „Îmbunătățirea calității sistemului de iluminat public stradal în satele Bălășești și Sloveanca,” finanțat de USAID și IREX prin „Programul Comunitatea Mea” cu o valoare de aproximativ 60.000 dolari, completată de o contribuție de 76.000 dolari din partea Primăriei Bălășești.
Primarul comunei a subliniat că acest proiect contribuie la crearea unui mediu mai sigur și modern pentru locuitori, îmbunătățind calitatea iluminatului public de pe străzile din comună.
„Mulțumesc partenerilor și echipei pentru susținerea acestui proiect, dar și vouă, cetățenilor, pentru încrederea acordată. Continuăm să lucrăm pentru un viitor mai luminos la propriu și la figurat în comuna noastră!”.




Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

