Polițiștii de frontieră în conlucrare cu funcționarii vamali au contracarat un caz de trecere a frontierei cu substanță cristalină, presupusă a fi narcotic. Documentat este un cetățean moldovean de 33 de ani.
Ieri, 4 decembrie 2023, în punctul de trecere a frontierei Costești, ca urmare a unei acțiuni comune pe linie de control special asupra pasagerilor de la ruta „Chișinău-Moscova” și bagajelor acestora, echipa mixtă a trecut la verificări suplimentare. În bagajul acestuia a fost tăinuită o cantitate de substanță, sub formă de cristale albe, asemănătoare cu tipul de narcotic denumit „sare”, care poate provoca paranoia sau halucinații. De asemenea, a fost depistat un obiect artizanal folosit în consumarea substanței.
La cele descoperite, bărbatul nu a putut explica prezența substanțelor interzise în bagajul său.
În repercursiune, substanța suspectă a fost ridicată și va fi transmisă în adresa Centrului tehnico- criminalistic şi expertize judiciare. Investigaţiile continuă.
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2023/12/nord-3.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2023/12/nord-5.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2023/12/nord-4.jpg)
![](https://tvn.md/wp-content/uploads/2023/12/nord-2_0.jpg)
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.