Guvernul a aprobat creșterea cu 15% a salariilor pentru personalul instituțiilor medico-sanitare publice

Citește și:

Începând cu luna octombrie curent, angajații din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală vor primi salarii de funcție majorate, în medie cu 15%. De asemenea, personalul medical va beneficia de un supliment pentru munca de noapte, mai mare cu 15%. Decizia a fost luată de Guvern și face parte din pachetul de suport „Spor pentru Moldova”.

Potrivit hotărârii Executivului, salariile personalului medical vor fi majorate de la 13% până la 17%, în funcție de vechimea în specialitate. Pentru personalul auxiliar sanitar și administrativ-gospodăresc este prevăzută o creștere cu 15%. 


De majorare vor beneficia circa 48 de mii de lucrători medicali. Pachetul „Spor pentru Moldova” lansat de Guvern se referă la finanțarea unor proiecte de dezvoltare, majorări salariale și sporuri suplimentare pentru circa 170 de mii de cetățeni din diverse domenii de activitate, educație, sănătate, administrație publică centrală sau  afacerile interne.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md