Imprudență în timpul fumatului: Un bărbat a ajuns la spital în urma unui incendiu

Citește și:

În după amiaza zilei de 17 octombrie 2023, angajații IGSU au fost alertați pentru a lichida un incendiu izbucnit într-o casă de locuit din satul Zahoreni, raionul Orhei.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 16:24. Potrivit primelor informații, a fost observată flacără deschisă din interiorul locuinței. Imediat, la fața locului a fost îndreptat un echipaj de salvatori și pompieri. Ajunși, aceștia au stabilit că focul a cuprins mai multe bunuri materiale dintr-o odaie a locuinței cu suprafața de 36 m2. Pompierii au reușit lichidarea completă a flăcărilor către ora 17:43.


În urma incendiului, proprietarul, un bărbat în vârstă de 69 de ani s-a ales cu arsuri la membrele inferioare. Acesta a fost preluat de Serviciul asistență medicală urgentă și transportat la spitalul raional, pentru îngrijiri de rigoare.
Primele cercetări efectuate de specialiști la fața locului, au stabilit că o cauză prealabilă ar fi imprudența în timpul fumatului.

- Advertisement -


În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă cetățenii să evite fumatul în locuințe, dar și utilizarea focului deschis în încăperi, care poate provoca incendii de proporții. Totodată, pompierii recomandă oamenilor să respecte cu strictețe regulile de apărare împotriva incendiilor, în vederea prevenirii situațiilor excepționale.
În caz de situații de risc cetățenii sunt îndemnați să apeleze de urgență Serviciul 112.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...

/VIDEO/ A început Summitul UE – Republica Moldova la Bruxelles. Maia Sandu discută cu liderii europeni despre aderare și reforme

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns la sediul Consiliului European din Bruxelles, unde participă la Summitul UE –...
  sursa: cursbnm.md