9.4 C
Бэлць
sâmbătă, mai 18, 2024

Manchester City a cucerit în premieră Supercupa Europei, la loviturile de departajare

La loviturile de departajare (UEFA a renunţat la disputarea prelungirilor pentru acest trofeu), elevii lui Pep Guardiola au transformat totul, prin Erling Haaland, Julian Alvarez, Mateo Kovacic, Jack Grealish şi Kyle Walker (cu şansă), în timp ce pentru andaluzi au fructificat Lucas Ocampos, Rafa Mir, Ivan Rakitic şi Gonzalo Montiel, iar fundaşul sârb Nemanja Gudelj a şutat în bara transversală.

City a început bine jocul şi a avut primele ocazii de gol, dar Bounou a reţinut şutul lui Palmer (7), din marginea careului, iar apoi a respins salvator mingea trimisă cu capul de Ake (8). Grealish (17) a tras bine din colţul careului mare, dar portarul marocan a respins.

Sevilla a dat dovadă de pragmatism şi a înscris la prima sa ocazie: Acuna a centrat de pe stânga, iar En-Nesyri a marcat cu capul dintre fundaşii Ake şi Gvardiol (25).

Andaluzii au prins curaj şi au mai avut o situaţie notabilă (31), dar Lamela a tras imprecis din careu.

Ultima ocazie înainte de pauză a venit la centrarea lui Grealish (45+2), însă Palmer şi Kovacic nu au ajuns la minge.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.