Ministrul de Externe al României a rugat Polonia să ajute cu donații Republica Moldova

Citește și:

Ministrul de Externe al României, Bogdan Aurescu, a avut luni, 4 mai, o convorbire telefonică cu omulogul său polonez, Jacek Czaputowicz.

În cadrul dialogului, Bogdan Aurescu l-a informat pe omologul polonez despre vizita pe care a efectuat-o la Chișinău săptămâna trecută, însoțind numeroasa echipă medicală românească, care a venit să ajute medicii basarabeni să lupte împotriva coronavirusului.

Totodată, Ministrul de Externe al României, a anunțat și despre donația în valoare de aproximativ 3,5 milioane euro a Guvernului român pentru cetățenii Republicii Moldova.

- Advertisement -

În acest context, Bogdan Aurescu a adresat părții poloneze rugămintea de a examina și ei posibilitatea unor donații de echipamente medicale țării noastre, pentru lupta cu noul tip de virus.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md