Natalia Gavrilița l-a primit pe noul ambasador SUA la Chișinău

Citește și:

Prim-ministra Natalia Gavrilița a avut astăzi o întrevedere cu Kent D. Logsdon, noul Ambasador al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, în cadrul căreia l-a felicitat cu prilejul numirii în funcție și i-a urat succes în exercitarea mandatului. 


În contextul împlinirii a 30 de ani de la lansarea relațiilor diplomatice dintre Republica Moldova și SUA, cei doi oficiali și-au exprimat interesul pentru promovarea unui dialog strategic consolidat axat pe democrație și buna guvernare, combaterea corupției, securitate energetică și cibernetică, dezvoltarea și creșterea economică.

Natalia Gavrilița a mulțumit oficialului american pentru sprijinul puternic al SUA exprimat în timpul recentei declarații a Consiliului Energetic SUA-UE privind accesul partenerilor din Europa de Est la surse de energie fiabile, accesibile și sigure. Totodată, prim-ministra și-a exprimat recunoștința pentru asistența financiară și de dezvoltare oferită Republicii Moldova de-a lungul anilor prin USAID și alte agenții guvernamentale din SUA.

- Advertisement -

Ambasadorul Kent D. Logsdon a reiterat sprijinul Statelor Unite ale Americii în promovarea proceselor democratice în Republica Moldova, reafirmând angajamentul SUA de aprofundare a relațiilor bilaterale reciproc avantajoase.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md