Comisia Vetting anunță despre retragerea din concursul pentru suplinirea funcțiilor vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție a candidatei Svetlana Slusarenco. Candidata a transmis Comisiei și Consiliului Superior al Magistraturii, în calitate de organizator al concursului, cererea privind intenția sa de retragere din competiție.
Totodată, urmare a concursului prelungit, Consiliul Superior al Magistraturii a remis Comisiei Vetting încă un candidat, în vederea inițierii procedurii de evaluare. Este vorba despre judecătoarea Curții de Apel Bălți, Stela Procopciuc, care a fost admisă în calitate de candidată din rândul judecătorilor. Aceasta va fi evalută în temeiul prevederilor Legii 65/2023, normelor subordonate acestei legi, dar și altor acte normative.
Prin urmare, în contextul vetting-ului Curții Supreme de Justiție, Comisia Vetting desfășoară evaluarea a 3 judecători Curții Supreme de Justiție în funcție și a 20 de candidați la funcția de judecător Curții Supreme de Justiție, rămași în concurs. Printre candidați sunt judecători din instanțe de diferit nivel, avocați și procurori.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

