O femeie de 62 de ani a fost transportată în Capitală cu un echipaj SMURD. Aceasta a fost preluată de la spitalul raional Ocnița și transportată de urgență cu elicopterul la Spitalul Clinic Republican.
Pe parcursul zborului, pacienta fiind în stare gravă a fost monitorizată de către echipa de medici și paramedici SMURD fără să suporte complicaţii.
După aterizarea pe stadionul Dinamo din municipiul Chișinău, femeia a fost preluată de echipa de medici și transportată la Spitalul Clinic Republican pentru ulterioare îngrijiri medicale.
Potrivit IGSU, de la începutul anului 2020, aceasta este a cincea operațiune aero medicală realizată în Republica Moldova.
Foto/video: dse.md

