Astăzi au fost confirmate încă 115 de cazuri de coronavirus, din 534 de teste efectuate. Astfel, în total în R. Moldova s-a ajuns la 1.289 de cazuri de COVID-19.
Informațiile au fost oferite de ministrul Sănătății Viorica Dumbrăveanu. Potrivit ministrei, din cele 115 cazuri noi depistate, 3 sunt de import, iar 112 sunt locale.
Totodată, astăzi s-a mai înregistrat un deces provocat de COVID-19. Este vorba despre un o femeie, de 53 ani din Soroca care a fost internată pe data de 4 aprilie, în stare gravă, la Spitalul Clinic Republican.
Astfel, numărul deceselor în R. Moldova se ridică se ridică la 29 de cazuri.