Doi frați din Edineț și-au găsit sfârșitul în apele unui bazin acvatic din satul Târnova, Edineț.
Poliția din Edineț a fost alertată aseară, 6 februarie, în jurul orei 22:20, de către un bărbat care a comunicat descoperirea a două cadavre înecate în bazinul acvatic din satul Tîrnova, raionul Edineț. La fața locului, s-a constatat că victimele sunt frați, un bărbat de 57 de ani și o femeie de 62 de ani, ambii paznici la bazinul acvatic.
Proprietarul bazinului a găsit cadavrele și le-a scos din apă. În urma examinării preliminare, nu au fost identificate semne vizibile de moarte violentă pe corpurile victimelor. Se presupune că cei doi frați au mers să pescuiască, ignorând faptul că gheața era prea subțire. Bărbatul a căzut în apă, iar femeia a încercat să-l ajute, căzând și ea.
Cadavrele au fost transportate la Secția Medicină Legală a SR Edineț pentru expertiză medico-legală. Autoritățile continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele exacte ale acestui tragic incident.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.