/Oficial/ A fost promulgată legea care interzice promovarea simbolurilor „Z”, „V” și panglica Sfântul Gheorghe

Citește și:

Oficial. De astăzi în Republica Moldova sunt interzise simbolurile care promovează agresiunea militară, printre care se numără și literele „Z”, „V” sau panglica Sfântul Gheorghe. Legea a fost promulgată astăzi, 19 aprilie de șefa statului, Maia Sandu.

Interzicerea simbolurilor nu atentează la memoria noastră istorică. Oamenii vor putea în continuare să-i comemoreze pe eroii care au luptat în cel de-al Doilea Război Mondial, în acea conflagrație sângeroasă. Noi ținem minte sacrificiul eroilor, știm cât de mare a fost prețul cu care a fost obținută pacea atunci. Cel puțin 100 de mii de oameni din Moldova și-au pierdut viața pentru ca noi să trăim în pace. De aceea specularea victoriei din 1945 pentru a promova astăzi o agresiune militară împotriva Ucrainei este o ofensă adusă memoriei părinților și bunicilor noștri,” a declarat Maia Sandu.

Potrivit președintei, acest lucru nu va interzice cetățenilor să celebreze ziua de 9 mai. Totodată Maia Sandu a îndemnat oamenii la respect, înțelegere și toleranță.

Acei care folosesc simbolurile războiului pentru a picura ură în conștiințele noastre și pentru a semăna vrajbă și divizare în societate vor plăti dur, conform legii. Utilizarea acestora este un comportament criminal și dezgustător. Politicienii care speculează cu simboluri pentru a diviza societatea vor fi amendați. Oamenii publici trebuie să fie conștienți pentru responsabilitatea care le revine pentru păstrarea păcii și coeziunii în societate”, a adăugat aceasta.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

- Advertisement -

 

1 COMENTARIU

  1. Scuzați. ”Politicienii care speculează cu simboluri pentru a diviza societatea vor fi divizați.” … vor fi amendați. sau … vor fi admonestați. Sau altceva…

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md