Patru călători descoperiți cu acte românești falsificate la frontiera din nordul țării

Citește și:

În punctul de trecere a frontierei Costești asupra a patru pasageri polițiștii de frontieră au depistat documente românești cu semne vădite de falsificare. Sunt documentați trei conaționali și un cetățean al României. Cazurile au fost consemnate ieri, 4 octombrie 2023.

În jurul orei 15:00, la controlul trecerii frontierei s-a prezentat un chișinăuian de 36 de ani, în calitate de pasager al unei mașini ce se deplasa spre Germania. În timpul verificărilor, conaționalul a trezit unele suspiciuni în privința scopului deplasării în străinătate, drept urmare, s-a dispus efectuarea unui control suplimentar. Ca urmare, asupra acestuia a fost depistat un permis de conducere românesc, eliberat pe numele său. Actul s-a dovedit a fi falsificat. La audieri, bărbatul a declarat că permisul l-ar fi obținut pe cale legală.

De asemenea, ar fi obținut legal permisul de conducere și un cetățean al României, asupra căruia s-a depistat actul falsificat. Bărbatul de 43 de ani s-a prezentat pe direcția ieșire din R. Moldova, fiind pasager la o rută internațională. Conform analizei de risc, pasagerul a fost verificat suplimentar, iar ca rezultat s-a constatat că deține permisul de conducere românesc falsificat.

- Advertisement -

La scurt timp, la linia de control s-a apropiat o rută ocazională „Moldova-Germania”, unde alți doi pasageri aveau acte falsificate. Polițiștii de frontieră, supunând controlului de nivelul II pasagerii, în portmonee au descoperit cărți de identitate, pretins a fi eliberate de către autoritățile române pe numele a doi locuitori ai raionului Telenești. Bărbații de 32 și , respectiv, 35 de ani, au declarat că actele cu pricina au fost cumpărate, contra sumei de 200 EUR.

În cauză, cele patru documente românești au fost ridicate și transmise spre expertiză. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii unei infracțiuni.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” a reunit la Drochia sportivi din trei țări

🏓 Sportivi din Republica Moldova, România și Ucraina participă la Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” desfășurat la Drochia. 🏆 Competiția a reunit aproximativ 80 de participanți și a inclus meciuri disputate într-un spirit de fair-play. 🤝 Evenimentul a promovat colaborarea dintre comunitățile sportive din cele trei țări. #TenisDeMasă #Drochia #Sport

/VIDEO/ Comemorare la Bălți: Mesaje de pace și lecții ale istoriei, în contextul războiului de la granița Republicii Moldova

La Bălți au fost comemorate victimele celui de-Al Doilea Război Mondial, la 85 de ani de la atacul care...
  sursa: cursbnm.md