Cu ocazia marcării Zilei Victoriei și a comemorării eroilor din cel de-al Doilea Război Mondial, patru veterani vor fi distinși cu titlul onorific de „Cetățean de onoare al municipiului Bălți”. Decizia a fost aprobată de Consiliul municipal Bălți în cadrul ședinței de astăzi.
Este vorba despre:
- Beregust Galina Vasile, veterană decorată cu Ordinul Steaua Roșie, Ordinul Războiului Patriotic, Ordinul Republicii, precum și cu medaliile „Pentru Victoria asupra Germaniei”, „Pentru Meritul Militar” și „Pentru Eliberarea Praga”;
- Gupalov Vasilii Ivan, decorat cu Ordinul Războiului Patriotic și medaliile „Pentru Victoria asupra Germaniei”, „Pentru Curaj” și „Pentru Meritul Militar”;
- Pcela Daniil Tudor, veteran distins cu medalia „Pentru Victoria asupra Germaniei” și alte decorații pentru eroism și contribuții sociale și economice aduse orașului Bălți;
- Florea Petru Ion, decorat cu Ordinul Războiului Patriotic și medalia „Pentru Victoria asupra Germaniei”, recunoscut pentru implicarea activă în viața postbelică a comunității.
Titlurile vor fi acordate în cadrul unei ceremonii festive organizate de Primăria municipiului Bălți în cadrul evenimentelor dedicate Zilei de 9 Mai sau altor sărbători municipale.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

